Zaberák v skupine o záchranu: Ešte nikdy som s tímom nevypadol, verí si harcovník Serede Ľubomír Michalík

05.04.2021

Šesť mužstiev sa škriabe nahor, každé sa chce vyhnúť vypadnutiu. Také je dejstvo vo fortunaligovej skupine o záchranu. Najbližšie k nej sú futbalisti Serede. Štyri body od poslednej priečky.

Ľubomír Michalík, foto: Facebook / ŠKF Sereď
Ľubomír Michalík, foto: Facebook / ŠKF Sereď

Nie len o dramatickom vývoji v lige dolných tímov porozprával skúsený stopér Ľubomír Michalík. Jeho Sereď naposledy vyhrala na Pohroní 2:1.

Cez víkend ste uspeli na Pohroní. Zaslúžené víťazstvo?

Vďaka reprezentačnej pauze sme mali až 2-týždňovú prípravu. Dennodenne sme sa koncentrovali na seba, no v neposlednom rade na súpera. Pohronie sme mali načítané veľmi dobre. Video s ich hrou sme si pozreli asi 4-krát. Vedeli sme o ňom všetko a myslím, že aj tieto veci rozhodli.

Zaslúžene sme vyhrali. V prvom polčase hrozili domáci zo štandardiek. Najmä z rohov. Ale boli sme nebezpečnejší a zápas sme mohli "ukončiť" aj skôr. Nepremenili sa viacero gólových šancí. Na konci Pohronie znížilo a následne sa dosť dlho nastavovalo. Od Serede ešte prišli nákopy, ale tie sme ustrážili a myslím, že o gól sme boli lepším tímom.

Inkasovali ste v samom závere. Nezneistili ste a nezapochybovali o víťazstve?

Samozrejme, to už vám prebehne hlavou všetkou. Je ale dobré, že sme inkasovali až úplne na konci. Keby gól padol o čosi skôr, domáci by mali ešte čas niečo s výsledkom urobiť. Ale skórovať sme mohli aj my. Keby sme pridali tretí gól, to už by bolo po zápase. Koniec-koncov, máme tri body a odchádzali sme domov spokojní.


Zápasy v skupine o záchranu

Sereď  1:0  Ružomberok

Senica  1:0  Sereď

Pohronie  1:2  Sereď


Zápasová bilancia v skupine o záchranu je ako na hojdačke. Dal sa očakávať takýto priebeh?

Už pri rozdelení ligy boli v tabuľke minimálne bodové rozdiely. Dnes môžete zo 8. pozície skočiť na poslednú. Až štyri mužstvá majú zhodný počet 26 bodov. Na druhej strane je to dobré. Rozhoduje sa na ihrisku a každý to má vo vlastných rukách. Každý hráme s každým a rozhodne sa to medzi nami. Je to spravodlivé.

V takomto vyrovnanom dianí cítiť veľký tlak na hráčoch?

Určite máte zodpovednosť voči klubu i spoluhráčom. Pritom v stretnutiach rozhodujú maličkosti. V ostatných troch našich kolách rozhodol jeden gól. Stačí jedna chyba a výsledok nevyjde podľa predstáv. Niekdy to môže hráčom zväzovať nohy. Ale sme natoľko skúsení, že sa priebeh zápasu dá napraviť. Pociťujeme istý tlak, ale jednoducho to musíme brať ako šport.

Tréner sa v takýchto situáciach spolieha na skúsenejších hráčov a my máme dosť skúsené mužstvo. Avšak, takisto majú v Nitre Erika Jendriška, v Michalovciach Igora Žofčáka. Aj Pohronie má dosť starších hráčov. Sereď nie je nijako zvýhodnená hráčskou skúsenosťou, aj keď by v takomto vývoji mali zabrať najmä harcovníci. Taká pravda.

Zažil si podobný nervák v kariére?

V utorok máme pohárový zápas s Košicami, čo je ešte zápas navyše. V Seredi je však dostatočne široký káder a tréner to možne s hráčmi pomieša. Uvidíme. Ja som vo svojej kariére - a to budem mať 38 rokov - nevypadol ešte ani raz. So žiadnym mužstvom.

Verím, že to takto dotiahnem až do konca. Ale zachraňoval som sa vo viacerých kluboch, vrátane Serede. Vlani to bolo tri kolách pred koncom sezóny. Snáď sa o tom teraz nebude rozhodovať v poslednom dueli. To by nebolo ideálne

Kde vidíš hlavné dôvody, prečo sa Sereď napokon nedokázala udržať v TOP6?

Nechcem byť nijako sebakritický. V klube máme vytvorené dobré podmienky v rámci možností. Ale nemyslím si ani, že budeme patriť do TOP trojky. Tam sú iné mužstvá a porovnávať sa so Slovanom či Dunajskou môžeme len veľmi ťažko. Aj keď sme už DAC dokázali zdolať.

Na druhej stane, pracuje sa tu veľmi svedomito. V kádri nemáme žiadne hviezdy a úspešní môžeme byť len ako jeden kolektív.

Samozrejme, TOP6 bola v sezóne aj náš sen, no myslím, že máme mužstvo na stred tabuľky. Nie sme najhorším tímom ligy. Záchrana je prvoradá, ale na siedmu pozíciu určite máme.

V lige vás čaká domáci zápas s Nitrou. Ide o nevyspytateľného súpera. Čo očakávaš?

No teraz v spodnej šestke nemôžete povedať, že vás čaká ľahký alebo ťažký zápas. Každý je veľmi dôležitý. S Nitrou sme len nedávno prehrali (1:2), pritom sme boli favoritom.

V Nitre majú vyhlásenia o zázraku v podobe záchrany. Od nich sa veľa nečaká, ale práve preto môžu mať Nitrania rozviazané nohy a hrať s ľahkosťou.

Možno takéto vyhlásenia budú kontraproduktívne pre ostatné tímy. Nitru vôbec neodpisujem. Vyhrala nad Ružomberkom, pokojne môže skončiť na siedma. Treba sa na ňu pripraviť ako na každého iného súpera.


Ľubomír Michalík (37)

  • je bývalý reprezentant, rodák z Čadce,
  • v doterajšej kariére si zahral za FC Senec, Bolton Wanderers, Leeds United, Carlisle United, FC Portsmouth, FC Kajrat Almaty a FC DAC 1904 Dunajská Streda,
  • v Seredi pôsobil od leta 2017 do augusta 2019, vlani v januári sa do tímu vrátil z 3-ligovej Galanty.

Ďalšie rozhovory