Cez pandémiu pijeme viac: Slovensko je v alkoholovom rebríčku v TOP 10

24.04.2020

TLAČOVÁ SPRÁVA: Slováci sú s 12 litrami alkoholu na hlavu za rok v celosvetovom meradle na 9. mieste. Najviac vypijú Bielorusi, je to až 14 litrov na obyvateľa. Česi sú len o pár desatín percent pred nami.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Koľko sa vypije alkoholu v jednotlivých krajinách (v litroch na obyvateľa):

Zdroj: Slovenská sporiteľňa
Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat míňame 2,5 % z celkových mesačných výdavkov domácnosti práve na alkohol.

Ak prirátame aj cigarety, mesačne na tieto neresti minieme takmer 6 % z rodinného rozpočtu. Londýnska King's College upozorňuje na väčšiu konzumáciu alkoholu počas karantény, ktorá je spojená s pandémiou koronavírusu.

„Z aktuálneho výskumu King's College vyplýva, že 20 % ľudí v karanténe pociťuje strach z choroby, 18 % nervozitu a 18 % smútok. Ľudia, ktorí boli v izolácii dlhší čas, vykazovali aj symptómy posttraumatického stresu. To môže spôsobiť vyššiu konzumáciu alkoholu počas karantény. Ohrozené sú najmä krajiny, ktoré majú spotrebu alkoholu najvyššiu, kam patrí aj Slovensko," povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

„Slovensko má pritom v prípade alkoholických nápojov ceny na úrovni 75,3 percenta, to znamená, že sú celkovo o zhruba štvrtinu lacnejšie než priemer celej únie. V priemere ročne na alkohol dáme viac ako 400 eur," doplnila.

Celkovo európske domácnosti míňajú v priemere 1,6 % z ich celkových spotrebných výdavkov práve na alkoholické nápoje. V prepočte ide o 130 miliárd eur, čo zodpovedá 0,9 % hrubého domáceho produktu EÚ. Ak to prepočítame na obyvateľa, tak v priemere minie Európan na alkohol ročne zhruba 300 eur. Nejde pritom o alkoholické nápoje objednávané v reštauračných a hotelových zariadeniach.

Na popredné priečky vo výdavkoch na alkohol sa dostali postsovietské krajiny ako Estónsko (5,2 %), Litva (4,9 %) či Lotyšsko (4 %). Najnižšie výdavky majú Gréci (0,9 %), Taliani (0,9 %) a Španieli (0,8 %)

Celé znenie tlačovej správy na webe Slovenskej sporiteľne >>