Hrozí problém so zásobovaním: Budú Štátne hmotné rezervy nakupovať aj potraviny?

23.04.2020

TLAČOVÁ SPRÁVA: Česko zabezpečí do svojich rezerv sušené mlieko, Rumunsko stoplo vývoz obilnín, Taliansko zvažuje obmedziť vývoz cestovín. Koronakríza je v ďalšej fáze, no Slovensko môže mať so zásobovaním potravín problém.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Upozorňuje na to tímlíderka vládnej SaS pre pôdohospodárstvo a potravinárstvo Jarmila Halgašová. Viac z tlačovej správy:


Koronakríza sa začína prejavovať vo všetkých odvetviach, potravinárstvo a pôdohospodárstvo nevynímajúc. Viaceré krajiny začali podnikať opatrenia, ktoré sa týkajú vývozu, dovozu aj zásobovania potravinami a poľnohospodárskymi komoditami. Ide o krajiny EÚ, s ktorými aj Slovensko udržiava intenzívny kontakt v obchodovaní potravinami.

Halgašová upozorňuje na to, že aj Slovensku hrozí nielen problém s dovozom niektorých potravín, ale tiež s vývozom smerom von a hrozí, že prídeme o niektoré odbytištia.

„Bulharsko zvažuje zákaz dovozu ovocia a zeleniny. V týchto ochranárskych opatreniach ho môžu nasledovať aj ďalšie krajiny," vysvetľuje.

K problémom s dovozom a vývozom treba prirátať aj fakt, že Česká republika zvažuje obmedziť technickú pomoc pri žatve, ktorú Slovensku každoročne poskytovala.

„Nie je tajomstvom, že poľské spoločnosti skupujú rastlinné a živočíšne komodity na Slovensku. Trh v oblasti potravinárstva sa dramaticky mení a aj naša vláda na to musí myslieť, aby sme boli pripravení ochrániť slovenský trh. Dráma sa zatiaľ nedeje, hoci obyvatelia môžu v budúcnosti pocítiť výpadky niektorých potravín. A rovnako vývozcovia zrejme budú musieť riešiť viacero obmedzení," uviedla Halgašová.

„Budeme presadzovať, aby ani slovenská správa Štátnych hmotných rezerv nezabúdala na možné komplikácie v tejto oblasti a doplnila zásoby tak, aby neskôr zabezpečila zásobovanie," dodala.

Celé znenie tlačovej správy na webe strany SaS >>