Spoľahlivý zelený spoločník v kuchyni. Volá sa bobkový list

08.05.2020

Čo zmôže nejaký vyschnutý hnedastý bobkáč v hrnci? To by si sa divil. Čudoval som sa ešte ako malý, keď ho doma pridávali do polievky. Teraz už aj tebe bude jasné, že pri koreninách s bobkovým listom jednoducho musíš počítaš ako s prvým. Automaticky.

A možno si ani nevedel, že ich trhajú z rastlinky menom vavrín.

Priprav sa na ďalšiu spŕšku správ o rastline, z ktorej raz môžeš vypestovať vysoký ker.

Ak máš záhradku či kúsok miesta na balkóne, poď do toho. Lebo ako to už v živote býva - vypestované je lepšie, než kúpené v obchode.

V malom kvetináči si ho zaobstaráš na každom normálnom trhovisku alebo v záhradkárstve. K životu potrebuje pravidelne zalievať a bežný substrát na izbové rastliny.

Čo s ním v kuchyni?

Pri varení ti bude doslova celoživotným partnerom. Bobkáč dochutí jedlá. Niekedy ho využiješ už v základe pri smažení cibuľky na masti alebo oleji. Už tam spustí arómu.

S listami počítaj pri varení kuracieho či hovädzieho vývaru, paradajkovej i fazuľovej polievky. Daj ho do kapustnice, segedínu, šošovicovej, cibuľovej polievky. Aj do rôznych prívarkov, diviny, boršču, rebierok aj huspeniny.

Chýbať nemôže ani v kvasenej kapuste.

Teplomilný tvor

Vavrín je pôvodom v podstate stredomorský teplomilný zelený tvor. Je super, že s pestovaním do nie je jednosezónna záležitosť. 8-10 -ročné vavríny znášajú aj nízke teploty.

No podľa znalcov treba pri pestovaní zvoliť radšej črepník, aby si ho na konci leta a pri ochladení preniesol zimovať do svetlej a chladnej miestnosti.

Mimochodom, plní aj estetickú funkciu: dá sa pestovať ako izbová rastlinka, z ktorej si pri varení budeš utrhávať voňavé listy. Nie je to perfišné?

Čo ti tiež povedia odborníci, ľahko sa rozmnožuje z odrezkov (s 3-6 lístkami) a pestovanie je vraj veľmi jednoduché. Odrezky sa zapichnú do menšieho črepníka a to na čas najviac 8 týždňov. Pozor na prievan. Neľúbi ho.

Prírodný liek

Vavrín je minimálne napádaný škodcami a vraj odpudzuje hmyz.

Internetových rád s jeho zdravotnými účinkami je neúrekom. Píšu, že lístky pod vankúšom podporia kvalitný spánok. Upokojujúca aróma má odplaviť stres a napätie. Oceniť by ho mali ľudia trpiaci nespavosťou.

Vyluhované listy podporia boj s kašľom a čaj z nich znižuje horúčku a zmierňuje prechladnutie.

Bobkáče sú užitočné proti páleniu záhy a tiež poslúžia proti nadúvaniu. Sú prvá pomoc v obklade po uštipnutí hmyzom, uľavia pri bolesti kĺbov a chrbtice, podporujú pamäť a koncentráciu. Majú protizápalové účinky.

Na internete nájdeš aj ďalšie odporúčania k vavrínu.